تبلیغات
فروش ایزوگام دلیجان - نگاهی دیگر: مشروعیت و پیامد حمله به لیبی
 
فروش ایزوگام دلیجان
.جهت ساندویچ پانل دیواری ماموت پانل دلیجان با شماره 09128663820یا شماره مستقیم شرکت ماموت پانل دلیجان 08644433820تماس حاصل نمایی
صفحه نخست            تماس با مدیر            پست الکترونیک           RSS            ATOM
درباره وبلاگ


.جهت ساندویچ پانل دیواری ماموت پانل دلیجان با شماره 09128663820یا شماره مستقیم شرکت ماموت پانل دلیجان 08644433820تماس حاصل نمایید

مدیر وبلاگ : مهندس حسنی حسنی
مطالب اخیر

نگاهی دیگر: مشروعیت و پیامد حمله به لیبی

ارتش آمریکا در روز اول حمله به لیبی یکصد و ده موشک کروز به پایگاه های نظامی آن کشور شلیک کرد

دو هفته از حمله نظامی به لیبی تحت پوشش مداخله بشر دوستانه می گذرد. ظاهراً قطعنامه 1973 شورای امنیت سازمان ملل موجه ساز این تهاجم است.


مشروعیت اخلاقی مداخله بشر دوستانه بحثی انتزاعی است که می تواند در جهان ممکن ذهنی موجه شود، اما سیاست، قلمرو زمینی/عینی است. یعنی دولت/دولت هایی به کشوری خاص حمله نظامی می کنند.


این اصل کانتی اصل مقبولی است که انسان ها غایت فی نفسه اند و نباید آدمیان با پوست و گوشت و خون را فدای مفاهیم انتزاعی کرد.هدف اصلی دفاع از همین آدمیان و کاستن از درد و رنج آنان است. نمی توان بر نقض گسترده و سیستماتیک حقوق اساسی مردم چشم بست. همه آدمیان از نظر اخلاقی موظفند تا نسبت به

سرکوب مردم هر کشوری واکنش نشان دهند، از مظلوم دفاع و ظالم را محکوم کنند.

حقوق بشر مسأله داخلی هیچ دولت/ملتی نیست و نمی توان به بهانه حق حاکمیت ملی(استقلال)، با موضع گیری و کمک های بشر دوستانه دیگران مخالفت ورزید. از این جهت باید تشکیل دیوان بین المللی کیفری به منظور رسیدگی به اتهام "جنایت علیه بشریت" را گامی انسانی/اخلاقی/موجه به شمار آورد.

اما حمله نظامی به دیگر کشورها را فرشتگان انجام نمی دهند، آدمیان انجام می دهند؛ آدمیانی که در صحنه عمل، فاجعه می آفرینند. پیش از این، شاهد تهاجم ناتو به صربستان و آمریکا به افغانستان و عراق بوده‌ایم. حمله به لیبی هم آخرین اینهاست. در این موارد چه روی داده است؟

یکم- کوزوو: در 24 مارس 1999 نیروهای ناتو به رهبری آمریکا و انگلیس بمباران صربستان را آغاز کردند.هدف جلوگیری از پاکسازی قومی مسلمان ها به دست ارتش و یگان های شبه نظامی جمهوری فدرال یوگسلاوی بود.

حمله به عراق برای آمریکا نزدیک به یک تریلیون دلار هزینه داشته است


عملیات در 3 ژوئن پس از توافق ناتو و صربستان بر سر قرارداد صلح کوزوو خاتمه یافت. رابرت هایدن گفته بود:"تلفات غیر نظامیان صرب در سه هفته اول جنگ (پس از ورود ناتو به جنگ علیه صربستان) بیش از مجموع تلفات هر دو طرف درگیری در کوزوو ظرف سه ماه منتهی به جنگ (صرب ها علیه کوزوو) بود که تازه آن سه ماه، مثلاً فاجعه انسانی محسوب می شد".


دوم- عراق: حمله به عراق بدون مصوبه شورای امنیت و با دروغ های فراوان دولت آمریکا صورت گرفت که بعداً دروغ بودن همه آنها اثبات شد؛ از جمله ارتباط صدام با القاعده و وجود سلاح های کشتار جمعی در عراق. تهاجم به عراق را حقوق بشر و دموکراسی موجه نمی ساخت. این سخنان پس از برملا شدن دروغ بودن ادعاهای جرج بوش/دیک چنی و دونالد رامسفلد مطرح شد. آنان برای ادامه کار ناموجه خود به دلیل مشروعیت بخش جدیدی نیاز داشتند.

حال بیایید و فرض کنیم که اساساً از همان ابتدا حمله به عراق با مصوبه شورای امنیت سازمان ملل و به قصد برخورد با نقض گسترده و سیستماتیک حقوق اساسی مردم عراق صورت گرفت.

در اثر حمله آمریکا/بریتانیا حدود چهار هزار و پانصد نظامی آمریکایی کشته شدند. اما بیایید و ضمن همراهی

ناموجه با دولت جرج بوش آن را هزینه دفاع از حقوق بشر و دموکراسی به شمار آوریم. پرسش اصلی این است: صدام حسین چه تعداد عراقی را کشت؟ تهاجم نظامی به عراق باعث کشته شدن بیش از یکصد هزار غیر نظامی عراقی شده است.


مسأله اصلی اوباما نه حقوق بشر و دموکراسی،که "منافع آمریکا" است.مسأله اصلی ما نیز،حفظ ایران،مردم ستم دیده اش،و گذار مسالمت آمیز به نظام دموکراتیک ملتزم به آزادی و حقوق بشر است. این هدف از طریق تهاجم نظامی هیچ دولت خارجی به دست آمدنی نیست.

باراک اوباما اخیراً گفته است:"تغییر رژیم در عراق ۸ سال به طول انجامید و هزینه آن جان هزاران آمریکایی، عراقی و صرف نزدیک به یک تریلیون دلار بود. این چیزی نیست که بتوانیم در مورد لیبی قبول کنیم".

دموکراسی به عراق نیامد و تازه پس از خروج نیروهای آمریکایی از این کشور روشن خواهد شد که موازنه قوا چگونه خواهد بود و هر یک از کشورهای منطقه- از جمله ایران و عربستان- چگونه منافع خود را در عراق دنبال خواهند کرد و چند هزار تن دیگر از مردم بی گناه عراق باید کشته شوند. جایی که افراد با اسلحه تکلیف سیاست را روشن می سازند، دموکراسی وجود ندارد.


سوم- افغانستان: تهاجم به افغانستان را حمله به برج های دوقلو در یازده سپتامبر موجه می ساخت. ده ها هزار افغانی تاکنون کشته شده اند، بدون سربازان آمریکایی، طالبان دوباره بر آن کشور حاکم خواهد شد و هیچ چشم اندازی از گذار به دموکراسی هم وجود ندارد.

هر روز خبرهای تازه ای از کشتار از افغانستان دریافت می شود.آخرین مورد آن حمله به دفتر سازمان ملل در مزار شریف، کشتن 20 کارمند خارجی و بریدن سر دو تن از آنان است. اوباما به همین مناسبت گفته است:"من به

شدیدترین وجه ممکن حمله به مقر کمک‌رسانی سازمان ملل در افغانستان را محکوم می‌کنم...ما بر حفظ آرامش تاکید می کنیم و از تمام طرفین می خواهیم که با پرهیز از خشونت، اختلافاتشان را از طریق گفتگو حل و فصل کنند".

حمله به برج های دوقلو، تهاجم به افغانستان را موجه کرد

تاکنون بارها و بارها مقامات آمریکایی بابت بمباران اشتباهی افراد غیر نظامی به طور رسمی عذرخواهی کرده اند. بتازگی، پنتاگون بابت عکس های یادگاری سربازان آمریکایی با اجساد کشته شدگان افغانی که مجله اشپیگل آلمان افشا کرد، عذرخواهی نمود.


حدود هزار و 200 نظامی آمریکایی در افغانستان تاکنون کشته شده اند. آمریکا اینک به این نتیجه رسیده است که طالبان را هم وارد حکومت کند اما طالبان نمی پذیرد و تمام قدرت را می خواهد. همین چند روز پیش بود که حامد کرزای از پیام ملاعمر تشکر کرد. نه تنها طالبان در افغانستان از بین نرفت، بلکه قدرت خود را در پاکستان هم گسترش داد.


چهارم- لیبی: فقط در روز اول تهاجم به لیبی ارتش آمریکا یکصد و ده موشک کروز به پایگاه های نظامی آن کشور شلیک کرد. روشن است که این شلیک ها به سوی بیابان ها نبوده است، اما هیچ گزارشی از شمار تلفات انسانی این حمله آغازین وجود ندارد. واقعیت ها دو هفته بعد کمی روشن شد. روز پنج شنبه 11 فروردین رابرت گیتس، وزیر دفاع ایالات متحده و دریاسالار مایک مولن، در جلسه‌ای توجیهی در برابر اعضای کنگره آمریکا حاضر شدند. آقای مولن در این جلسه گفت:"ما عملاً به طور جدی توان نظامی او را تضعیف کرده‌ایم. ما باعث از دست رفتن ۲۰ تا ۲۵ درصد از جمع نیروهای او شده‌ایم".

به هر حال وقتی 20 تا 25 درصد توان نظامی قذافی را در طی دو هفته از بین برده اند،همراه این تجهیزات - در تانک و هواپیما ها و پایگاه های نظامی مورد حمله قرار گرفته- آدم هایی هم وجود داشته که از بین رفته اند. شمار آنها چقدر بوده،خدا می داند. شمار غیر نظامیان کشته شده در اثر حملات هوایی ناتو نیز همچنان در پرده ابهام است.

از سوی دیگر،مخالفان سرهنگ قذافی چه کسانی هستند؟آیا آنها نیروهای مدافع حقوق بشر و دموکراسی طلبند؟ عبدالفتاح یونس یکی از وزیران قذافی که سی سال وزیر کشور او بود، یکی از رهبران مخالفان است. بخشی از مخالفان را بنیادگرایان مسلمان تشکیل می دهند. بخش دیگری قبیله مخالف قبیله او هستند. اینها چه

نسبتی با دموکراسی دارند؟

دولت آمریکا و انگلیس بارها به صراحت گفته اند که قذافی باید برود

آیا پس از سرنگونی قذافی، لیبی به سوی دموکراسی پیش خواهد رفت؟ آیا پیش شرط های اجتماعی دموکراسی در جامعه قبائلی لیبی وجود دارد؟

دولت آمریکا و دیگر دولت های غربی در طی سال های گذشته به دولت قذافی سلاح های نظامی فروخته و آن دولت را تجهیز کرده اند.

اینک و بر اساس گزارش سی ان ان معلوم شده است که در سال جاری یکی از پسران قذافی به نام خمیس، توسط وزارت امور خارجه آمریکا به یکی از دانشگاه ها معرفی شده و با اسم مستعار در دوره مهارت های رهبری و

مدیریت اضطراری شرکت کرده است. این دوره در 21 ژانویه در هستون شروع شده است.

گفته شده است که پسر قدافی طی این دوره به شهرهای مختلف (لس آنجلس،سانفرانسیسکو،شیکاگو،واشنگتن،نیویورک، و...) سفر کرده و ملاقات های اقتصادی با کمپانی ها داشته است. او همچنین به آکادمی نیروی هوایی آمریکا در کلرادو استرینگز نیز سفر کرده است. در حین بحران مصر در

کلاس در این باره صحبت می شده که چرا حسنی مبارک گرفتار چنین بحرانی شده و قذافی جوان بسیار یادداشت بر می داشته است. او به واشنگتن رفته و با شرکت های نظامی ملاقات می کند. پس از آغاز شورش های

مردمی در لیبی، خمیس قذافی به کشورش باز می گردد تا رهبری یکی از گروه های ضد شورش را برعهده گیرد. گفته می شود که تیپ(نظامی) خمیس بیشترین نقش را در حمله به غیرنظامیان ایفا کرده است.

دولت آمریکا و انگلیس بارها به صراحت گفته اند که قذافی باید برود. دولت های غربی در لندن جلسه تشکیل داده و در باره دوران پس از قذافی بحث و گفت و گو کرده اند. پس هدف تهاجم نظامی نه حفاظت هوایی از مردم لیبی، که تغییر رژیم قذافی است. این امر هیچ نسبتی با مصوبه شورای امنیت سازمان ملل ندارد. روسیه و چین و آلمان به صراحت گفته اند که عملیات انجام شده اجرای مصوبه شورای امنیت نیست. وزیر امور خارجه آلمان گفته است که می توان بحران لیبی را از راه سیاسی حل کرد.

سرهنگ قذافی یکی از رهبران جنایتکار معاصر است. آمریکا پس از آنکه بر سر پروژه هسته ای لیبی با قذافی به توافق رسید، لیبی را از زیر دید خارج ساخت. حقوق بشر مسأله ای همگانی است و سکوت در برابر نقض حقوق اساسی مردم یک کشور به معنای مشارکت در سرکوب است.

تهاجم نظامی به یک کشور نه تنها باعث بهبود وضعیت حقوق بشر نمی شود، بلکه هزاران هزار

افراد غیر نظامی و بی گناه را به کشتن می دهد."مداخله نظامی بشر دوستانه" شاید نقض

غرض باشد. باید از حقوق همین انسان های دو پا دفاع کرد، نه آنکه به نام دفاع از حقوقشان، جانشان را گرفت.

اما،

ایران: رژیم فقیه سالار ایران شرایطی پدید آورده است که کسانی از سر استیصال دل به "دخالت بشر دوستانه" دولت های غربی به رهبری آمریکا بسته اند. می گویند اوباما با بوش فرق دارد، اوباما برنده جایزه ی صلح نوبل

است.آری، ولی او پیش و بیش از هر چیز، رئیس جمهوری آمریکاست. در زمان مبارزات ریاست جمهوری با افتخار می گفت که به حمله نظامی به عراق رأی نداده است و هرگونه تهاجم نظامی نیازمند مجوز کنگره آمریکاست.اما همو، اینک بدون مجوز کنگره آمریکا به لیبی حمله کرده است.

سیاست دومعیاری دولت آمریکا در رابطه با منطقه خاورمیانه پرسش برانگیز است. به همین دلیل اوباما به صراحت

گفته است که وقتی "ارزش های ما" با "منافع ما" مقارن باشد، دست به اقدام خواهیم زد. در لیبی این گونه است. اما در بحرین و عربستان، نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر توسط سرکوبگرترین حکومت ها نادیده گرفته می شود، چرا که "منافع" آمریکا وجود همین دولت های سرکوبگر را ضروری می سازد.


مسأله اصلی اوباما نه حقوق بشر و دموکراسی،که "منافع آمریکا" است.مسأله اصلی ما نیز،حفظ ایران،مردم

ستم دیده اش،و گذار مسالمت آمیز به نظام دموکراتیک ملتزم به آزادی و حقوق بشر است. این هدف از طریق تهاجم نظامی هیچ دولت خارجی به دست آمدنی نیست.

ا مشکل در روز طبیعت بود
حذف کامل پرونده‌های فیزیکی شهرسازی تا پایان اردیبهشت
واژگونی علت اصلی مرگ در تصادفات نوروزی استان تهران بود
بیش از 103 هزار کارت هوشمند برای بیماران خاص صادر شد
150 هزار فرصت شغلی برای مددجویان امداد فراهم می‌شود
بهره‌برداری رسمی از رستوران گردان برج میلاد در اردیبهشت امسال
پرونده افزایش فرمانداری‌های شهر
سئونگ تائک: آماده گسترش مبادلات میان شهروندان تهرانی و بوسانی هستیم
تجهیز تمام اتوبوس‌های شهر به دستگاه‌های کارت خوان
خواب‌آلودگی بهاری نیازی به درمان ندارد
تشدید برخورد با فروشندگان حیوانات ممنوع التجارت
در گفتگو با مهر عنوان شد: آمار نفر سفرهای نوروز بررسی و تحلیل شود
در گفتگو با مهر عنوان شد: سکته قلبی بیشترین دلیل فوت تهرانیها
اردکانی به مهر خبر داد: صدور سراسری کارت هوشمند ملی از نیمه دوم سال 90
یک کارشناس تغذیه: حبوبات و نان سبوس دار در کاهش چربی و کلسترول خون موثر است
مدیر پایگاه میراث فرهنگی جیرفت: تعداد بازدیدکنندگان محوطه‌ی جیرفت نسبت به گذشته بهتر بود
ایسنا - سیزده ساعت پیش
مصری‌ها به بازگشت آثار تاریخی‌شان امیدوارند
یک نامه‌ از «گاندی
چکش حراج خورد
کاهش 50 درصدی نرخ هتل‌ها در «مصر
باستان‌شناسان خاستگاه تمدن «بین‌النهرین
را کشف می‌کنند
مدیرکل امور اجرایی کمیسیون‌های ماده100 شهرداری خبرداد: حذف کامل پرونده‌های فیزیکی شهرسازی تا پایان اردیبهشت ماه
شوشتری خبرداد: اجرای پرتابل‌های تبلیغاتی روی تاکسی‌ها درمحورهای آزادی تهرانپارس و راه‌آهن‌ تجریش درآینده نزدیک ابلاغ توقف تبلیغات درجلو و عقب اتوبوسها
مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه خبرداد: تجهیز تمام اتوبوس‌های شهر به دستگاه‌های کارت خوان توسعه و تکمیل خطوط BRT
حوادث روز طبیعت اورژانس تهران: بیش از 300 نفر به بیمارستان منتقل شدند سازمان آتش‌نشانی تهران: آتش‌سوزی پارک چیتگر تنها حادثه مهم روز طبیعت بود
رویانیان: قرارداد تامین واگن مترو اصفهان
شیراز و تبریز 2سال تاخیر دارد دولت اعتبار تامین واگن را پرداخت کرده اما شهرداری‌ها صرف کارهای عمرانی مترو کرده‌اند
17 ویتنامی قربانی رانش زمین شدند
با اعلام ایجاد بیش از 4 هزار شغل در سال گذشته معاون اشتغال کمیته امداد استان تهران خبر داد: آموزش 1300 خانواده از طریق ‌مراکز فنی و حرفه‌ای
وزیرآموزش و پرورش: روزهاى بسیار خوبى در انتظار نظام آموزشى کشور است
"تاریخ مختصر اندیشه سیاسی غرب" منتشر می‌شود
خبرگزاری مهر - چهارده ساعت پیش
همایش سالانه انجمن اخلاق برگزار می‌شود
"آزادی آکادمیک در عصر پسا یازده سپتامبری" منتشر می‌شود
از سوی اسقف اعظم سابق واشنگتن؛ حفظ حقوق مدنی مسلمانان آمریکا مورد تأکید قرار گرفت
مایکل سندل: مهارتهای لازم برای استدلالهای اخلاقی به دانشجویان آموزش داده شود
"ترجمه روشنگر قرآن کریم" بررسی می‌شود
با تهیه یک گزارش؛ دولت سوئد میزان اسلام هراسی را ارزیابی می‌کند
"ازبکستان" به چاپ رسید
پاموک: اسلام و دموکراسی با هم ناسازگار نیستند
با حضور 200 ناشر از 90 کشور / نمایشگاه کتاب اربیل گشایش یافت
آغاز نمایشگاه کتاب مالزی از 2 اردیبهشت/ حضور فعال ناشران ایرانی
در گفتگو با مهر عنوان شد: توزیع آرمهای طرح ترافیک رسانه ها از طریق دفاتر خدمات الکترونیک
اعلام آمار فوت شدگان تهران در اسفند 89
همزمان با هفته سلامت؛ دومین کنگره سلامت دهان و دندان در تهران برگزار می شود
در مراجعه به پزشکان عمومی؛ 50 درصد بیماران حداقل یک نوع آنتی بیوتیک دریافت می کنند
تجهیز تمام اتوبوسهای پایتخت به دستگاههای کارت خوان
یک استاد دانشگاه اعلام کرد: پوسیدگی زودرس دندانها در سنین دو تا چهار سالگی
در گفتگو با مهر عنوان شد: تعطیلی پنجشنبه های مدارس ابتدایی از هفته آینده
معاون صنایع دستی: فروش آثار در بازارچه‌های نوروزی رشد 100 درصدی داشته است
ایسنا - چهارده ساعت پیش
کرمانشاه در نوروز
میزبان 3.4 میلیون نفر گردشگر بود
نپال
به دنبال گردشگران «هندی
عبدالمجید ارفعی: الواح گلی هخامنشی گنجینه‌های میراثی‌اند 12هزار قطعه از این الواح را می‌توان خواند
بهره برداری از بزرگترین آزمایشگاه کنترل مواد غذایی و بهداشتی کشور در سالجاری
ایرنا - چهارده ساعت پیش
308 مسافر نوروزی در حوادث رانندگی تعطیلات نوروز امسال جان خود را از دست دادند
مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها با پراکندگی بیماری‌ها و جمعیت کشور تناسب ندارد
رییس سازمان امداد و نجات هلال احمر به ایسنا خبر داد: 308کشته و بیش از هشت هزار حادثه دیده در حوادث نوروز
ایسنا - پانزده ساعت پیشپرونده افزایش فرمانداری‌های شهر تهران باز است
ایسنا - پانزده ساعت پیشکشف قدیمی‌ترین مغز اروپا
خبرگزاری فارس - سیزده ساعت پیش طرح برون‌رفت از مشکلات محله تاریخی «عودلاجان
نهایی شد
خبرگزاری فارس - دوازده ساعتبا اعلام افزایش ‌٥/١ برابری اعتبارات تجهیز مدارس در سال ‌٩٠ معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش خبرداد: تهیه تجهیزات متناسب با شرایط فیزیکی و جنسیت دانش‌آموزان
معاون سازمان ترافیک شهرداری تهران خبرداد: چاپ15هزار آرم طرح ترافیک درنوروز 25فروردین آخرین مهلت متقاضیان طرح ترافیک برای ارایه مدارک به دفاتر خدمات الکترونیک
مدیرکل زنان آموزش و پرورش: "ستاره دخت‌های ایرانی اسلامی" اردیبهشت ماه انتخاب می‌شوند
مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران خبرداد: اسکان بیش از 70 هزار مسافر فرهنگی نوروزی در شهر تهران
ویتامین‌های اصلی برای سلامت پوست کدامند؟
کمبود خواب عامل پرخوری است
استوارت سیم در گفتگو با مهر: لیوتار بر طیف وسیعی از حوزه‌های علمی تأثیرگذار بوده است
خبرگزاری مهر - پانزده ساعت پیش
طی سه ماه؛ شصت هزار جلد کتاب برای تغذیه فکری مبلغان توزیع شد
اخلاق جهانی بررسی شد
رهبانی به مهر خبر داد: دو رمان پلیسی منتشر می‌شود/ انتشار "ذن در هنر نویسندگی"
هجوم گردشگر بیش از ظرفیت محیط زیست منجر به تخریب طبیعت می‌شود
خبرگزاری فارس - پانزده ساعت پیش
آتش‌سوزی در میانکاله خسارتی نداشت
"شکوه ایران" از این پس مهمان نوروزی استان‌ها می‌شود
گزارشی از آتش سوزی در روز طبیعت در استان تهران اعلام نشده است
قاره آسیا در قرن بیست یکم موتور رشد توسعه و پیشرفت جهانی خواهد بود
آگاهی بیماران از عوارض دارو و عمل جراحی حق آنان است
افزایش 10 درصدی اعتبارات رفاهی و فرهنگی بازنشستگان در سال 90
مخالفت وزارت بهداشت با جمع‌آوری داروهای خانگی توسط شهرداری تهران
مهلت یک‌هفته‌ای به مدیران دبستان‌ها برای دریافت مجوز تعطیلی پنج‌شنبه‌ها
خسارت جدی به پارک‌ها در روز طبیعت وارد نشده است
زمان رسیدن خودروهای امدادی هلال احمر به بالین مصدومان به 8 دقیقه کاهش یافت
مشکل قضایی خاصی برای مسافران بارگاه رضوی پیش نیامد
هلال احمر در ایام نوروز 308 کشته و 5 هزار و 521 مجروح ثبت کرد
147 کیلوگرم انواع مواد مخدر صنعتی در مرز زابل کشف شد
دادگاه آمریکا حکم "رفع توقیف الواح ایرانی" را صادر کرد
اعتبار اختصاص یافته برای بیماران خاص در لایحه بودجه 1390 کل کشور افزایش قابل توجهی یافته و تاکنون برای 103 هزار و 686 بیمار خاص کارت هوشمند صادر شده است.
واحد مركزی خبر - پانزده ساعت پیش
فرصت ارائه مدارک تا 25فروردین/ آرمهای طرح ترافیک سال 89 تا 31 فروردین معتبر است
ایازی: تبادل تجربیات هزینه اداره شهرها را کاهش می دهد
سردار رحیمی اعلام کرد: اجرای مجدد طرح زوج و فرد در محدوده جدید تهران از امروز
در گفتگو با مهر عنوان شد: گیر افتادن در آسانسور بیشترین تماس با آتش نشانی تهران
سردار کمالی به مهر خبر داد: تشدید برخورد با سربازان غایب در سال جاری
خرده فروشی
نقش هلدینگ را نقض می‌کند
سالگی
خبرگزاری میراث فرهنگی - پانزده ساعت پیش
نمایشگاه عشق در خط مقدم جنگ جهانی
تصادفات نوروزی 308 کشته بر جای گذاشت
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری: نصب چتر‌ در صحن حرم حضرت معصومه (س) غیرمنطقی است
یک شهر 7000 ساله «ترکیه
کاوش می‌شود
فراخوان مقاله مرکز تحقیقات استراتژیک در حوزه علم‌سنجی
لیزنا - پانزده ساعت پیش
انتشار جدیدترین شماره نشریه وبولوژی در فضای مجازی
برگزاری جشنواره ادبی مونترال کانادا
معاون قوانین و مقررات سازمان وظیفه عمومی ناجا خبرداد: ارائه آموزش‌های حین خدمت به شکل پودمان به سربازان سپاه
ایسنا - شانزده ساعت پیش
معاون مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر: هتل‌های زائران ایرانی در عتبات عالیات ارزیابی شدند
با اعلام افزایش حداقل 20 درصدی یارانه مراکز نگهداری سالمندان؛ رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان: سالمندان فاقد بیمه پایه
به دفاتر سازمان بهزیستی مراجعه کنند
"مدلها و نظریه‌ها" منتشر شد
خبرگزاری مهر - شانزده ساعت پیش
طالب پور عنوان کرد: جهاد مؤسسه تبیان برای اطلاع رسانی و آگاه سازی
"اندیشیدن در باب مدارس" منتشر شد
بازنگری در آراء-2/ اطلاع از دیدگاه صاحبنظران عامل تقویت آثار تحقیقاتی است
در گفتگو با مهر مطرح شد: احتمال معرفی مدیرعامل جدید بنیاد ادبیات داستانی تا آخر فروردین
به قلم مرتضی گودرزی / مجموعه 4 جلدی "تاریخ تطبیقی هنر" منتشر شد
مروری بر "نقاب دیمیتریوس" / نقابی برای یک داستان پلیسی جذاب
50 هکتار فضای سبز با توجه به ویژگی های زیست محیطی و برای حفظ و احیا و ساماندهی شهرتهران در حاشیه رود دره کن احداث شد.
واحد مركزی خبر - شانزده ساعت پیش پیش
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

دوشنبه 15 فروردین 1390
شنبه 25 شهریور 1396 06:13 ق.ظ
Very soon this website will be famous among all blogging and site-building
people, due to it's fastidious articles or reviews
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
   

دریافت کد جاوای نمایش چند پاپ آپ همزمان

دریافت کد جاوای نمایش چند پاپ آپ همزمان